Мапа сајта
Посета: 2.305.995
Година: 

Православни календар за просту 2017. годину

Празници
ЈАНУАР
РОЖДЕСТВО РИСТОВО - БОЖИЋ
САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
СВЕТИ ПРВОМУЧЕНИК И АРХИЂАКОН СТЕФАН
ОБРЕЗАЊЕ ОСПОДЊЕ; СВ. ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ (НОВА ГОДИНА)
БОГОЈАВЉЕЊЕ
САБОР ВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА - ЈОВАЊДАН
СВЕТИ САВА - ПРВИ АРХИЕПИСКОП СРПСКИ
ФЕБРУАР
СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА
СРЕТЕЊЕ ГОСПОДЊЕ
МАРТ
АПРИЛ
БЛАГОВЕСТИ
МАЈ
СВЕТИ ПРВОМУЧЕНИК ГЕОРГИЈЕ - ЂУРЂЕВДАН
СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ ЧУДОТВОРАЦ
СВЕТИ ЋИРИЛО И МЕТОДИЈЕ
ЈУНИ
СВЕТИ ЦАР КОНСТАНТИН И ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА
СВ. МУЧЕНИК КНЕЗ ЛАЗАР И СВ. СРПСКИ МУЧЕНИЦИ - ВИДОВДАН
ЈУЛИ
РОЂЕЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА ПРЕТЕЧЕ - ИВАЊДАН
СВЕТИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ - ПЕТРОВДАН
АВГУСТ
СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА - ИЛИНДАН
ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ
УСПЕНИЈЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА
СЕПТЕМАР
УСЕКОВАЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА
РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - МАЛА ГОСПОЈИНА
ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА - КРСТОВДАН
ОКТОБАР
ПРЕПОДОБНА МАТИ ПАРАСКЕВА - СВЕТА ПЕТКА
СВЕТИ ПЕТАР ЦЕТИЊСКИ
НОВЕМБАР
СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ДИМИТРИЈЕ - МИТРОВДАН
САБОР СВ. АРХАНГЕЛА МИХАИЛА - АРАНЂЕЛОВДАН
ДЕЦЕМБАР
ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
СВЕТИ НИКОЛАЈ МИРИКЛИЈСКИ ЧУДОТВОРАЦ - НИКОЉДАН
Васкршњи дани
Почетак Великог поста
Теодорова субота
Прво бденије
Друго бденије
Лазарева субота - Врбица
ЦВЕТИ
Велики четвртак
ВЕЛИКИ ПЕТАК
Велика субота
ВАСКРС
ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК
ВАСКРСНИ УТОРАК
ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ - СПАСОВДАН
СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ - ПЕДЕСЕТНИЦА - ТРОЈИЦЕ
ДУХОВСКИ ПОНЕДЕЉАК
ДУХОВСКИ УТОРАК
Почетак поста св. Апостола
 
Покретни дани
Оци
Материце
Детињци
 
Покладе
Месне покладе
Беле покладе
Петровске покладе
Госпоинске покладе
Божићне покладе
 
Задушнице
Велике - зимске задушнице
Летње - духовске задушнице
Михољске задушнице
Митровске задушнице
јануар (богојављенски)
Недеља 28. по Духовима
недеља 1. јануар
(19. децембар)
Свети мученик Бонифатије
(Оци)
пост
понедељак 2. јануар
(20. децембар)
Св. Игњатије Богоносац;
Св. Данило, Други Арх. српски
пост
уторак 3. јануар
(21. децембар)
Света мученица Јулијана;
свети Петар Кијевски
пост
среда 4. јануар
(22. децембар)
Света великомученица Анастасија пост
четвртак 5. јануар
(23. децембар)
Светих 10 мученика Критских;
преподобни Наум Охридски
Туциндан
пост
петак 6. јануар
(24. децембар)
Света преподобномученица Евгенија
Бадњи дан
пост
субота 7. јануар
(25. децембар)
РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО - БОЖИЋ
Недеља 29. по Духовима
недеља 8. јануар
(26. децембар)
САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
понедељак 9. јануар
(27. децембар)
СВЕТИ ПРВОМУЧЕНИК И АРХИЂАКОН СТЕФАН
уторак 10. јануар
(28. децембар)
Светих 20. 000 мученика Никомидијских
среда 11. јануар
(29. децембар)
Светих 14. 000 младенаца Витлејемских
четвртак 12. јануар
(30. децембар)
Света мученица Анисија;
преподобна Теодора
петак 13. јануар
(31. децембар)
Преподобна Меланија;
св. Доситеј Загребачки Исповед.
субота 14. јануар
(1. јануар)
ОБРЕЗАЊЕ ГОСПОДЊЕ;
СВ. ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ
(НОВА ГОДИНА)
Недеља 30. по Духовима
недеља 15. јануар
(2. јануар)
Преп. Серафим Саровски;
свети Силвестар
понедељак 16. јануар
(3. јануар)
Свети пророк Малахија;
свети мученик Гордије
уторак 17. јануар
(4. јануар)
Сабор 70 светих апостола;
свети Јевстатије српски
среда 18. јануар
(5. јануар)
Свети Теопемт и Теона
Крстовдан
пост
четвртак 19. јануар
(6. јануар)
БОГОЈАВЉЕЊЕ
петак 20. јануар
(7. јануар)
САБОР СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА - ЈОВАЊДАН пост
субота 21. јануар
(8. јануар)
Св. муч. Јулијан и Василиса;
пр. Георгије Хозевит;
св. Григорије Охридски
Недеља 31. по Духовима - Светих Отаца
недеља 22. јануар
(9. јануар)
Свети мученик Полиевкт;
свети Филип Московски
понедељак 23. јануар
(10. јануар)
Свети Григорије Ниски;
преподобни Дометијан
уторак 24. јануар
(11. јануар)
Преподобни Теодосије Велики;
преподобни Михаило
среда 25. јануар
(12. јануар)
Света мученица Татијана;
икона Млекопитатељица
пост
четвртак 26. јануар
(13. јануар)
Свети мученици Ермил и Стратоник
петак 27. јануар
(14. јануар)
СВЕТИ САВА - ПРВИ АРХИЕПИСКОП СРПСКИ пост
субота 28. јануар
(15. јануар)
Преподобни Павле;
преподобни Гаврило Лесновски
Недеља 32. по Духовима - Богоотаца
недеља 29. јануар
(16. јануар)
Часне вериге Светог aпостола Петра;
преподобни Ромило Раванички
понедељак 30. јануар
(17. јануар)
Преподобни Антоније Велики
уторак 31. јануар
(18. јануар)
Свети Атанасије Велики;
свети Максим Архиепископ српски
фебруар (сретењски)
среда 1. фебруар
(19. јануар)
Преподобни Макарије Египатски;
свети Марко Ефески
пост
четвртак 2. фебруар
(20. јануар)
Преподобни Јевтимије Велики
петак 3. фебруар
(21. јануар)
Преподобни Максим Исповедник;
свети мученик Неофит
пост
субота 4. фебруар
(22. јануар)
Свети апостол Тимотеј;
преподобни мученик Анастасије
Недеља о Митару и Фарисеју
недеља 5. фебруар
(23. јануар)
Свети свештеномученик Климент Анкирски
понедељак 6. фебруар
(24. јануар)
Преподобна Ксенија Римљанка;
свети мученик Вавила
уторак 7. фебруар
(25. јануар)
Свети Григорије Богослов;
преподобни Публије
среда 8. фебруар
(26. јануар)
Преподобни Ксенофонт и Марија
четвртак 9. фебруар
(27. јануар)
Пренос моштију светог Јована Златоуста
петак 10. фебруар
(28. јануар)
Преподобни Јефрем Сирин;
Преподобни Исак Сирин
субота 11. фебруар
(29. јануар)
Пренос моштију светог Игњатија Богоносца
Недеља о блудном сину
недеља 12. фебруар
(30. јануар)
СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА
понедељак 13. фебруар
(31. јануар)
Свети бесребреници Кир и Јован
уторак 14. фебруар
(1. фебруар)
Свети мученик Трифун
среда 15. фебруар
(2. фебруар)
СРЕТЕЊЕ ГОСПОДЊЕ пост
четвртак 16. фебруар
(3. фебруар)
Свети Симеон и Ана;
свети Јаков, Архиепископ српски
петак 17. фебруар
(4. фебруар)
Преподобни Исидор Пелусиот;
преподобни Николај
пост
субота 18. фебруар
(5. фебруар)
Света мученица Агатија;
свети Полиевкт
(Велике - зимске задушнице)
Недеља месопусна
недеља 19. фебруар
(6. фебруар)
Свети Фотије Цариградски;
свети Вукол Смирнски
(Месне покладе)
понедељак 20. фебруар
(7. фебруар)
Свети Партеније Лампсакијски
уторак 21. фебруар
(8. фебруар)
Свети Теодор Стратилат;
свети Сава, Други Архиепископ српски
среда 22. фебруар
(9. фебруар)
Свети мученик Никифор
четвртак 23. фебруар
(10. фебруар)
Свети свештеномученик Харалампије
петак 24. фебруар
(11. фебруар)
Свети Власије;
свети великомученик Ђорђе Кратовац
субота 25. фебруар
(12. фебруар)
Свети Мелетије Антиохијски
Недеља сиропусна
недеља 26. фебруар
(13. фебруар)
Свети Симеон Мироточиви
(Беле покладе)
понедељак 27. фебруар
(14. фебруар)
Преподобни Авксентије;
свети Кирил Словенски
(Почетак поста)
пост
уторак 28. фебруар
(15. фебруар)
Свети апостол Онисим;
преподобни Јевсевије Пустињак
пост
март (благовештенски)
среда 1. март
(16. фебруар)
Свети мученици Памфил, Порфирије и других 12 мученика пост
четвртак 2. март
(17. фебруар)
Свети великомученик Теодор Тирон пост
петак 3. март
(18. фебруар)
Свети Лав Римски
свети Флавијан Цариградски
пост
субота 4. март
(19. фебруар)
Свети апостоли Архип, Филимон и Апфија
Св. Теодор Комоговински
Теодорова субота
пост
Недеља прва поста - Чиста - Православља
недеља 5. март
(20. фебруар)
Свети Лав Катански пост
понедељак 6. март
(21. фебруар)
Преподобни Тимотеј
свети Евстатије
пост
уторак 7. март
(22. фебруар)
Свети мученици у Евгенији пост
среда 8. март
(23. фебруар)
Свети свештеномученик Поликарп Смирнски пост
четвртак 9. март
(24. фебруар)
Прво и друго обретење главе светог Јована Крститеља пост
петак 10. март
(25. фебруар)
Свети Тарасије Цариградски пост
субота 11. март
(26. фебруар)
Свети Порфирије епископ Гаски пост
Недеља друга поста - Пачиста
недеља 12. март
(27. фебруар)
Преподобни Прокопије Декаполит
преподобни Талатеј
пост
понедељак 13. март
(28. фебруар)
Преподобни Василије исповедник
преподобни Јован Касијан
пост
уторак 14. март
(1. март)
Света преподобномученица Евдокија пост
среда 15. март
(2. март)
Свети свмуч. Теодот Киринејски пост
четвртак 16. март
(3. март)
Свети мученици Евтропије, Клеоник и Василиск пост
петак 17. март
(4. март)
Преподобни Герасим jордански пост
субота 18. март
(5. март)
Свети мученик Конон;
преподобни Марко
пост
Недеља трећа поста - Крстопоклона
недеља 19. март
(6. март)
Света 42 мученика Аморејска пост
понедељак 20. март
(7. март)
Светих седам свештеномученика херсонских пост
уторак 21. март
(8. март)
Свети Теофилакт Исповедник пост
среда 22. март
(9. март)
Светих 40 мученика Севастијских - Младенци;
Св. 42 мученика Момишићка
пост
четвртак 23. март
(10. март)
Свети мученик Кодрат Коринтски пост
петак 24. март
(11. март)
Свети Софроније Јерусалимски пост
субота 25. март
(12. март)
Преподобни Симеон Нови Богослов;
свети Григорије Двојеслов
пост
Недеља четврта поста - Средопосна
недеља 26. март
(13. март)
Пренос моштију светог Никифора Цариградског пост
понедељак 27. март
(14. март)
Преподобни Бенедикт Нурсијски пост
уторак 28. март
(15. март)
Свети мученик Агапије и седморица с њим пост
среда 29. март
(16. март)
Свети апостол Аристовул;
свети мученик Савин
(Прво бденије)
пост
четвртак 30. март
(17. март)
Свети Алексије - Човек Божји пост
петак 31. март
(18. март)
Свети Кирил Јерусалимски
(Друго бденије)
пост
април (ђурђевски)
субота 1. април
(19. март)
Свети мученици Хризант, Дарија и други;
преподобни Симон Дајбабски
пост
Недеља пета поста - Глувна
недеља 2. април
(20. март)
Преподобни Оци поубијани у манастиру Светог Саве Освећеног пост
понедељак 3. април
(21. март)
Преподобни Јаков Исповедник пост
уторак 4. април
(22. март)
Свети свештеномученик Василије Анкирски пост
среда 5. април
(23. март)
Преподобномученик Никон и други пост
четвртак 6. април
(24. март)
Преподобни Захарије пост
петак 7. април
(25. март)
БЛАГОВЕСТИ пост
субота 8. април
(26. март)
Сабор светог архангела Гаврила
Лазарева субота - Врбица
пост
Недеља шеста поста - Цветна
недеља 9. април
(27. март)
УЛАЗАК ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА У ЈЕРУСАЛИМ - ЦВЕТИ пост
понедељак 10. април
(28. март)
Преподобни Иларион Исповедник пост
уторак 11. април
(29. март)
Преподобни Марко Ареутски пост
среда 12. април
(30. март)
Преподобни Јован Лествичник пост
четвртак 13. април
(31. март)
Велики четвртак (Велико бденије) пост
петак 14. април
(1. април)
ВЕЛИКИ ПЕТАК - РАСПЕЋЕ ХРИСТОВО пост
субота 15. април
(2. април)
ВЕЛИКА СУБОТА пост
Недеља Светла
недеља 16. април
(3. април)
ВАСКРСЕЊЕ ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА - ВАСКРС
понедељак 17. април
(4. април)
ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК
уторак 18. април
(5. април)
ВАСКРСНИ УТОРАК
среда 19. април
(6. април)
Свети Евтихије Цариградски
четвртак 20. април
(7. април)
Преподобни Георгије Митиленски
петак 21. април
(8. април)
Свети апостол Иродион, Агав, Руф и други с њима
субота 22. април
(9. април)
Свети мученик Евпсихије
Недеља друга - Томина
недеља 23. април
(10. април)
Свети мученик Терентије
понедељак 24. април
(11. април)
Свети свештеномученик Антипа
уторак 25. април
(12. април)
Преподобни Василије Исповедник
среда 26. април
(13. април)
Свети свештеномученик Артемон Лаодикијски пост
четвртак 27. април
(14. април)
Свети Мартин Исповедник
петак 28. април
(15. април)
Свети апостоли Аристарх, Пуд и Трофим пост
субота 29. април
(16. април)
Свете мученице Агапија, Хионија и Ирина
Недеља трећа - Мироносица
недеља 30. април
(17. април)
Преподобни Симеон Персијски
мај (царски)
понедељак 1. мај
(18. април)
Преподобни Јован
уторак 2. мај
(19. април)
Преподобни Јован Ветхопештерник
среда 3. мај
(20. април)
Преп. Теодор Трихина;
преп. Јоасаф српски;
Свети Николај Жички
пост
четвртак 4. мај
(21. април)
Свети свештеномученик Јануарије
петак 5. мај
(22. април)
Пр. Теодор Сикеот;
св. свештеномученик Платон Бањалучки
пост
субота 6. мај
(23. април)
СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ГЕОРГИЈЕ - ЂУРЂЕВДАН
Недеља четврта - Раслабљеног
недеља 7. мај
(24. април)
Свети мученик Сава Стратилат;
свети Сава Ердељски;
св. свештеномуч. Бранко
понедељак 8. мај
(25. април)
Свети апостол и јеванђелист Марко - Марковдан
уторак 9. мај
(26. април)
Свети свештеномученик Василије Амасијски
среда 10. мај
(27. април)
Спаљивање моштију Светог Саве на Врачару пост
четвртак 11. мај
(28. април)
Свети апостоли Јасон и Сосипатр
петак 12. мај
(29. април)
СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ ЧУДОТВОРАЦ пост
субота 13. мај
(30. април)
Св. апостол Јаков Заведејев
Недеља пета - Самарјанке
недеља 14. мај
(1. мај)
Свети пророк Јеремија
понедељак 15. мај
(2. мај)
Свети Атанасије Велики;
Свети Михаил
уторак 16. мај
(3. мај)
Свети мученици Тимотеј и Мавра
среда 17. мај
(4. мај)
Света мученица Пелагија Тарсијска пост
четвртак 18. мај
(5. мај)
Света великомученица Ирина
петак 19. мај
(6. мај)
Праведни Јов;
пренос моштију Светог Саве
пост
субота 20. мај
(7. мај)
Појава Часног Крста у Јерусалиму
Недеља шеста - Слепог
недеља 21. мај
(8. мај)
Свети апостол и јеванђелист Јован Богослов
понедељак 22. мај
(9. мај)
Пренос моштију светог оца Николаја;
Пећка икона Пресвете Богородице
уторак 23. мај
(10. мај)
Свети апостол Симон Зилот;
преподобна Исидора
среда 24. мај
(11. мај)
СВЕТИ ЋИРИЛО И МЕТОДИЈЕ;
свети Никодим српски
пост
четвртак 25. мај
(12. мај)
ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ - СПАСОВДАН
петак 26. мај
(13. мај)
Света мученица Гликерија пост
субота 27. мај
(14. мај)
Свети мученик Исидор;
Свети мученик Максим
Недеља седма - Светих отаца I Вас. сабора
недеља 28. мај
(15. мај)
Преподобни Пахомије Велики;
Свети Ахилије
понедељак 29. мај
(16. мај)
Преп. Теодор;
свештеномученик Теодор Вршачки;
мученик Вукашин
уторак 30. мај
(17. мај)
Свети апостол Андроник и Јунија
среда 31. мај
(18. мај)
Свети мученик Теодор Анкирски пост
јуни (петровски)
четвртак 1. јуни
(19. мај)
Свети свештеномученик Патрикије
петак 2. јуни
(20. мај)
Свети мученик Талалеј;
преподобни Стефан Пиперски
пост
субота 3. јуни
(21. мај)
СВЕТИ ЦАР КОНСТАНТИН И ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА;
преподобна Јелена Дечанска
(Летње - духовске задушнице)
Недеља Педесетнице
недеља 4. јуни
(22. мај)
СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ - ПЕДЕСЕТНИЦА - ТРОЈИЦЕ
понедељак 5. јуни
(23. мај)
ДУХОВСКИ ПОНЕДЕЉАК
уторак 6. јуни
(24. мај)
ДУХОВСКИ УТОРАК
среда 7. јуни
(25. мај)
Треће обретење главе светог Јована Крститеља
четвртак 8. јуни
(26. мај)
Свети апостол Карп и Алфеј
петак 9. јуни
(27. мај)
Свети свештеномученик Терапонт
субота 10. јуни
(28. мај)
Преподобни Никита Исповедник
Недеља 1. по Духовима - Свих Светих
недеља 11. јуни
(29. мај)
Преподобномученица Теодосија Тирска
(Петровске покладе)
понедељак 12. јуни
(30. мај)
Преподобни Исакије Далматски
(Почетак поста)
пост
уторак 13. јуни
(31. мај)
Свети апостол Јерма;
свети мученик Ермије
пост
среда 14. јуни
(1. јуни)
Свети мученик Јустин Философ;
Преподобни Јустин Ћелијски
пост
четвртак 15. јуни
(2. јуни)
Свети мученик Никифор;
Свештеномученик Еразмо Охридски
пост
петак 16. јуни
(3. јуни)
Свети мученик Лукилијан;
Св. муч. Димитрије царевић
пост
субота 17. јуни
(4. јуни)
Свети Митрофан;
Св. Марта и Марија;
Св. Јоаникије Црногорски (Богић)
пост
Недеља 2. по Духовима
недеља 18. јуни
(5. јуни)
Свети свештеномученик Доротеј;
преподобни Петар Коришки
пост
понедељак 19. јуни
(6. јуни)
Преподобни Висарион и Иларион Нови пост
уторак 20. јуни
(7. јуни)
Свети свештеномученик Теодор Анкирски пост
среда 21. јуни
(8. јуни)
Свети великомученик Теодор Стратилат пост
четвртак 22. јуни
(9. јуни)
Свети Кирило Александријски пост
петак 23. јуни
(10. јуни)
Свети свештеномученик Тимотеј Бруски пост
субота 24. јуни
(11. јуни)
Свети апостоли Вартоломеј и Варнава пост
Недеља 3. по Духовима
недеља 25. јуни
(12. јуни)
Преподобни Онуфрије Велики;
преподобни Петар Атонски
пост
понедељак 26. јуни
(13. јуни)
Света мученица Акилина;
свети Трифилије Левкусијски
пост
уторак 27. јуни
(14. јуни)
Свети пророк Јелисеј;
свети Методије Цариградски
пост
среда 28. јуни
(15. јуни)
Св. Амос;
СВ. МУЧЕНИК КНЕЗ ЛАЗАР И СВ. СРПСКИ МУЧЕНИЦИ - ВИДОВДАН
пост
четвртак 29. јуни
(16. јуни)
Свети Тихон Аматунски Чудотворац пост
петак 30. јуни
(17. јуни)
Свети мученици Мануил, Савел и Исмаил пост
јули (илински)
субота 1. јули
(18. јуни)
Свети мученици Леонтије, Ипатије и Теодул пост
Недеља 4. по Духовима
недеља 2. јули
(19. јуни)
Свети апостол Јуда;
преподобни Пајсије Велики;
свети Јован Шангајски
пост
понедељак 3. јули
(20. јуни)
Свети свештеномученик Методије;
преподобни Наум Охридски
пост
уторак 4. јули
(21. јуни)
Свети мученик Јулијан Тарсијски;
Преподобни Јулије и Јулијан
пост
среда 5. јули
(22. јуни)
Свети свештеномученик Јевсевије;
преподобна Анастасија Српска
пост
четвртак 6. јули
(23. јуни)
Света мученица Агрипина;
владимирска икона Мајке Божје
пост
петак 7. јули
(24. јуни)
РОЂЕЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА ПРЕТЕЧЕ - ИВАЊДАН пост
субота 8. јули
(25. јуни)
Света преподобномученица Февронија пост
Недеља 5. по Духовима
недеља 9. јули
(26. јуни)
Преподобни Давид Солунски пост
понедељак 10. јули
(27. јуни)
Преподобни Сампсон Странопримац пост
уторак 11. јули
(28. јуни)
Пренос моштију св. бесребреника Кира и Јована;
св. муч. Дабробосан. и Милешев.
пост
среда 12. јули
(29. јуни)
СВЕТИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ - ПЕТРОВДАН пост
четвртак 13. јули
(30. јуни)
Сабор светих дванаест апостола - Павловдан
петак 14. јули
(1. јули)
Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан пост
субота 15. јули
(2. јули)
Полагање ризе Пресвете Богородице
Недеља 6. по Духовима
недеља 16. јули
(3. јули)
Свети мученик Јакинт;
преподобни Анатолије
понедељак 17. јули
(4. јули)
Свети Андреј Критски;
св. свештеномученик Сава Горњокарловачки
уторак 18. јули
(5. јули)
Преподобни Атанасије Атонски;
свети Сергије Радоњешки
среда 19. јули
(6. јули)
Преподобни Сисоје Велики пост
четвртак 20. јули
(7. јули)
Преподобни Тома Малеин;
света мученица Недеља
петак 21. јули
(8. јули)
Свети великомученик Прокопије пост
субота 22. јули
(9. јули)
Свештеномученик Панкратије;
свети Теодор;
св. муч. Гламочки и Куленвакуфски
Недеља 7. по Духовима
недеља 23. јули
(10. јули)
Светих 45 мученика из Никопоља;
преп. Антоније Печерски
понедељак 24. јули
(11. јули)
Света великомученица Ефимија;
блажена Олга
уторак 25. јули
(12. јули)
Св. муч. Прокло и Иларије;
икона Пресвете Богородице Тројеручице
среда 26. јули
(13. јули)
Сабор светог архангела Гаврила пост
четвртак 27. јули
(14. јули)
Свети апостол Акила;
преподобни Никодим
петак 28. јули
(15. јули)
Свети мученици Кирик и Јулита;
свети Владимир, велики кнез руски
пост
субота 29. јули
(16. јули)
Свештеномученик Атиноген;
света мученица Јулија
Недеља 8. по Духовима
недеља 30. јули
(17. јули)
Света великомученица Марина - Огњена Марија
понедељак 31. јули
(18. јули)
Свети мученик Емилијан;
свети мученик Јакинт
август (госпођински)
уторак 1. август
(19. јули)
Преп. Макрина;
Свети Стефан, Деспот српски;
преподобна Евгенија (Лазаревић)
среда 2. август
(20. јули)
СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА - ИЛИНДАН;
св. Илија Грузијски
пост
четвртак 3. август
(21. јули)
Свети пророк Језекиљ
петак 4. август
(22. јули)
Света Марија Магдалена - Блага Марија пост
субота 5. август
(23. јули)
Свети мученици Трофим, Теофил и други
Недеља 9. по Духовима
недеља 6. август
(24. јули)
Света великомученица Христина;
преподобни Поликарп Печерски
понедељак 7. август
(25. јули)
Успеније Свете Ане
уторак 8. август
(26. јули)
Преподобномученица Параскева - Петка:
Свети Сава Трећи, Арх. српски
среда 9. август
(27. јули)
Свети великомученик Пантелејмон;
свети Климент Охридски
пост
четвртак 10. август
(28. јули)
Свети апостоли и ђакони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен
петак 11. август
(29. јули)
Свети мученик Калиник;
света мученица Серафима
пост
субота 12. август
(30. јули)
Преподобна мати Ангелина српска
Недеља 10. по Духовима
недеља 13. август
(31. јули)
Свети мученик Евдоким;
света мученица Јулита
(Госпојинске покладе)
понедељак 14. август
(1. август)
Изношење Часног Крста;
св. мученици Макавеји

(Почетак поста)
пост
уторак 15. август
(2. август)
Пренос моштију светог првомученика и архиђакона Стефана пост
среда 16. август
(3. август)
Преподобни Исакије, Далмат и Фавст пост
четвртак 17. август
(4. август)
Светих седам мученика у Ефесу пост
петак 18. август
(5. август)
Свети свештеномученик Евсигније пост
субота 19. август
(6. август)
ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ пост
Недеља 11. по Духовима
недеља 20. август
(7. август)
Преподобномученик Дометије;
преподобни Ор
пост
понедељак 21. август
(8. август)
Свети Емилијан Исповедник;
преподобни Зосим Тумански
пост
уторак 22. август
(9. август)
Свети апостол Матија;
свети мученик Антоније
пост
среда 23. август
(10. август)
Свети мученик и архиђакон Лаврентије пост
четвртак 24. август
(11. август)
Свети мученик и архиђакон Евпло пост
петак 25. август
(12. август)
Свети мученици Фотије, Аникита и други с њима пост
субота 26. август
(13. август)
Свети мученик Иполит пост
Недеља 12. по Духовима
недеља 27. август
(14. август)
Свети пророк Михеј пост
понедељак 28. август
(15. август)
УСПЕНИЈЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА
уторак 29. август
(16. август)
Свети Јевстатије, Други Арх. српски;
преп. Роман;
преп. Рафаило банатски
среда 30. август
(17. август)
Свети мученик Патрокло;
свети мученик Мирон
пост
четвртак 31. август
(18. август)
Свети мученик Флор;
преподобни Јован Рилски
септембар (михољски)
петак 1. септембар
(19. август)
Свети мученик Андреј Стратилат пост
субота 2. септембар
(20. август)
Свети пророк Самуило;
свети свештеномученик Филип Ираклијски
Недеља 13. по Духовима
недеља 3. септембар
(21. август)
Св. апостол Тадеј;
св. муч. Васа са децом;
св. муч. Рафаило Шишатовачки
понедељак 4. септембар
(22. август)
Свети мученик Агатоник;
свети свештеномученик Горазд Чешки
уторак 5. септембар
(23. август)
Свети свештеномученик Иринеј;
свети мученик Луп
среда 6. септембар
(24. август)
Свети свештеномученик Евтихије;
света мученица Сира
пост
четвртак 7. септембар
(25. август)
Пренос мошт. св. ап. Вартоломеја;
свети апостол Тит
петак 8. септембар
(26. август)
Свети мученици Адријан и Наталија пост
субота 9. септембар
(27. август)
Преподобни Пимен Велики
Недеља 14. по Духовима
недеља 10. септембар
(28. август)
Преподобни Мојсеј Мурин;
преподобни Сава Псковски
понедељак 11. септембар
(29. август)
УСЕКОВАЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА пост
уторак 12. септембар
(30. август)
Пренос моштију светог Александра Невског;
Сабор српских светитеља
среда 13. септембар
(31. август)
Полагање појаса Пресвете Богородице;
Св. мученици јасеновачки
пост
четвртак 14. септембар
(1. септембар)
Преподобни Симеон Столпник - црквена Нова година
петак 15. септембар
(2. септембар)
Свети мученик Мамант;
свети Јован Посник
пост
субота 16. септембар
(3. септембар)
Свети свештмуч. Антим;
свети Јоаникије, Први Патријарх српски
Недеља 15. по Духовима
недеља 17. септембар
(4. септембар)
Св. свмуч. Вавила;
пророк Мојсеј Боговидац;
свети Петар Дабробосански
понедељак 18. септембар
(5. септембар)
Свети пророк Захарије и праведна Јелисавета
уторак 19. септембар
(6. септембар)
Чудо светог архангела Михаила;
свети мученик Евдоксије
среда 20. септембар
(7. септембар)
Свети мученик Созонт пост
четвртак 21. септембар
(8. септембар)
РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ - МАЛА ГОСПОЈИНА
петак 22. септембар
(9. септембар)
Свети праведни Јоаким и Ана пост
субота 23. септембар
(10. септембар)
Свете мученице Минодора, Митродора и Нимфодора
Недеља 16. по Духовима
недеља 24. септембар
(11. септембар)
Преподобна Теодора;
преподобни Сергије и Герман
понедељак 25. септембар
(12. септембар)
Св. свештеномученик Автоном
уторак 26. септембар
(13. септембар)
Свети свештеномученик Корнилије
среда 27. септембар
(14. септембар)
ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА - КРСТОВДАН пост
четвртак 28. септембар
(15. септембар)
Свети великомученик Никита;
свети Јосиф Темишварски
петак 29. септембар
(16. септембар)
Преподобни Доротеј;
свети Кипријан;
св. великомуч. Јефимија
пост
субота 30. септембар
(17. септембар)
Свете мученице Вера, Нада и Љубав и мајка им Софија
октобар (митровски)
Недеља 17. по Духовима
недеља 1. октобар
(18. септембар)
Свети Евменије Гортински;
света мученица Ариадна
понедељак 2. октобар
(19. септембар)
Свети мученици Трофим, Саватије и Доримедонт
уторак 3. октобар
(20. септембар)
Свети великомученик Јевстатије
среда 4. октобар
(21. септембар)
Свети апостол Кодрат пост
четвртак 5. октобар
(22. септембар)
Свети свештеномученик Фока;
свети пророк Јона
петак 6. октобар
(23. септембар)
Зачеће светог Јована Претече и Крститеља пост
субота 7. октобар
(24. септембар)
Света првомученица Текла;
преп. Симон, св. Краљ Владислав и преп. Давид
(Михољске задушнице)
Недеља 18. по Духовима - Св. Отаца VII вас. сабора
недеља 8. октобар
(25. септембар)
Преподобна Ефросинија;
свети Сергије Радоњешки
понедељак 9. октобар
(26. септембар)
Свети апостол и јеванђелист Јован Богослов
уторак 10. октобар
(27. септембар)
Свети мученик Калистрат
среда 11. октобар
(28. септембар)
Преподобни Харитон Исповедник пост
четвртак 12. октобар
(29. септембар)
Преподобни Киријак Отшелник - Михољдан
петак 13. октобар
(30. септембар)
Свети свештеномученик Григорије;
свети Михаил Кијевски
пост
субота 14. октобар
(1. октобар)
Покров Пресвете Богородице
Недеља 19. по Духовима
недеља 15. октобар
(2. октобар)
Свети свештеномученик Кипријан;
преподобни Андреј
понедељак 16. октобар
(3. октобар)
Свети свештеномученик Дионисије Ареопагит
уторак 17. октобар
(4. октобар)
Свети Стефан и Јелена (Штиљановић)
среда 18. октобар
(5. октобар)
Света мученица Харитина;
свештеномученик Дионисије
пост
четвртак 19. октобар
(6. октобар)
Свети апостол Тома - Томиндан
петак 20. октобар
(7. октобар)
Свети мученици Сергије и Вакхо - Срђевдан пост
субота 21. октобар
(8. октобар)
Преподобна Пелагија;
преподобна Таиса
Недеља 20. по Духовима
недеља 22. октобар
(9. октобар)
Свети апостол Јаков;
свети Стефан, Деспот српски (Слепи)
понедељак 23. октобар
(10. октобар)
Свети мученици Евлампије и Евлампија
уторак 24. октобар
(11. октобар)
Свети апостол Филип, ђакон;
свети Теофан Начертани
среда 25. октобар
(12. октобар)
Свети мученици Тарах, Пров и Андроник пост
четвртак 26. октобар
(13. октобар)
Свети мученик Карп;
света новомученица Злата Меглинска
петак 27. октобар
(14. октобар)
ПРЕПОДОБНА МАТИ ПАРАСКЕВА - СВЕТА ПЕТКА пост
субота 28. октобар
(15. октобар)
Свети свештеномученик Лукијан;
преподобни Јевтимије
Недеља 21. по Духовима
недеља 29. октобар
(16. октобар)
Свети мученик Лонгин Сотник
понедељак 30. октобар
(17. октобар)
Свети пророк Осија;
преподобномученик Андреј Критски
уторак 31. октобар
(18. октобар)
Свети апостол и јеванђелист Лука;
СВЕТИ ПЕТАР ЦЕТИЊСКИ
новембар (мратински)
среда 1. новембар
(19. октобар)
Св. пророк Јоил;
преподоб. Прохор Пчињски;
Јован Рилски
пост
четвртак 2. новембар
(20. октобар)
Свети великомученик Артемије
петак 3. новембар
(21. октобар)
Преподобни Иларион;
свети Иларион;
свети Исповедник Висарион
пост
субота 4. новембар
(22. октобар)
Свети равноапостолни Аверкије јерапољски
(Митровске задушнице)
Недеља 22. по Духовима
недеља 5. новембар
(23. октобар)
Свети апостол Јаков, први епископ Јерусалимски
понедељак 6. новембар
(24. октобар)
Свети мученик Арета
уторак 7. новембар
(25. октобар)
Свети мученици Маркијан и Мартирије
среда 8. новембар
(26. октобар)
СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ДИМИТРИЈЕ - МИТРОВДАН пост
четвртак 9. новембар
(27. октобар)
Свети мученик Нестор
петак 10. новембар
(28. октобар)
Свети мученик Терентије;
свети Арсеније Сремац, Архиепископ српски
пост
субота 11. новембар
(29. октобар)
Свети Аврамије Затворник;
преподобномученица Анастасија Римљанка
Недеља 23. по Духовима
недеља 12. новембар
(30. октобар)
Св. краљ Милутин;
преп. Теоктист и Јелена;
св. Варнава Хвост. Исповедник
понедељак 13. новембар
(31. октобар)
Свети апостоли Стахије, Амплије, Урван и други с њима
уторак 14. новембар
(1. новембар)
Свети Козма и Дамјан - Врачеви
среда 15. новембар
(2. новембар)
Свети мученици Акиндин, Пигасије и други с њима пост
четвртак 16. новембар
(3. новембар)
Пренос моштију Св. Георгија - ЂУРЂИЦ
петак 17. новембар
(4. новембар)
Преподобни Јоаникије Велики;
свештеномученик Никандар
пост
субота 18. новембар
(5. новембар)
Преподобномученик Галактион и Епистима
Недеља 24. по Духовима
недеља 19. новембар
(6. новембар)
Свети Павле Исповедник;
преподобни Варлам Хутински
понедељак 20. новембар
(7. новембар)
Свети мученик Јарон и св. 33 мученика у Мелитини;
преподобни Лазар
уторак 21. новембар
(8. новембар)
САБОР СВ. АРХАНГЕЛА МИХАИЛА - АРАНЂЕЛОВДАН
среда 22. новембар
(9. новембар)
Свети мученици Онисифор и Порфирије;
свети Нектарије Егински
пост
четвртак 23. новембар
(10. новембар)
Свети апостоли Олимп, Ераст, Родион и други с њима
петак 24. новембар
(11. новембар)
Свети мученик Мина;
свети краљ Стефан Дечански - Мратиндан
пост
субота 25. новембар
(12. новембар)
Свети Јован Милостиви;
преподобни Нил Синајски
Недеља 25. по Духовима
недеља 26. новембар
(13. новембар)
Свети Јован Златоусти
понедељак 27. новембар
(14. новембар)
Свети апостол Филип
(Божићне покладе)
уторак 28. новембар
(15. новембар)
Свети мученици Гурије, Самон и Авив
(Почетак поста)
пост
среда 29. новембар
(16. новембар)
Свети апостол и јеванђелист Матеј пост
четвртак 30. новембар
(17. новембар)
Свети Григорије Чудотворац;
Свети Никон Радоњешки;
Св. Максим Патријарх Цариградски
пост
децембар (божићни)
петак 1. децембар
(18. новембар)
Свети мученик Платон;
свети мученици Роман и Варул Отрок
пост
субота 2. децембар
(19. новембар)
Свети пророк Авдија;
преподобни Варлаам и Јоасаф
пост
Недеља 26. по Духовима
недеља 3. децембар
(20. новембар)
Преподобни Григорије Декаполит пост
понедељак 4. децембар
(21. новембар)
ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ пост
уторак 5. децембар
(22. новембар)
Свети апостоли Филимон, Апфија и Архип;
св. Мученица Кикилија
пост
среда 6. децембар
(23. новембар)
Свети Амфилохије Иконијски;
свети Григорије;
свети Александар Невски
пост
четвртак 7. децембар
(24. новембар)
Света великомученица Екатерина пост
петак 8. децембар
(25. новембар)
Свети свештеномученик Климент пост
субота 9. децембар
(26. новембар)
Преподобни Алимпије Столпник пост
Недеља 27. по Духовима - Праотаца
недеља 10. децембар
(27. новембар)
Свети мученик Јаков Персијанац;
свети Јаков Ростовски
пост
понедељак 11. децембар
(28. новембар)
Св. Преподобномученик Стефан;
свети мученик Христо
пост
уторак 12. децембар
(29. новембар)
Свети мученици Парамон и Филумен пост
среда 13. децембар
(30. новембар)
Свети апостол Андреј Првозвани пост
четвртак 14. децембар
(1. децембар)
Свети пророк Наум;
свети Филарет Милостиви
пост
петак 15. децембар
(2. децембар)
Свети пророк Авакум;
свети Цар Урош;
преподобни Јоаникије Девички
пост
субота 16. децембар
(3. децембар)
Свети пророк Софоније;
преподобни Јован Ћутљиви
пост
Недеља 28. по Духовима
недеља 17. децембар
(4. децембар)
Света великомученица Варвара;
преподобни Јован Дамаскин
(Детињци)
пост
понедељак 18. децембар
(5. децембар)
Преподобни Сава Освећени;
свети Нектарије Битољски
пост
уторак 19. децембар
(6. децембар)
СВЕТИ НИКОЛАЈ МИРЛИКИЈСКИ ЧУДОТВОРАЦ - НИКОЉДАН пост
среда 20. децембар
(7. децембар)
Свети Амвросије;
преподобни Григорије Горњачки
пост
четвртак 21. децембар
(8. децембар)
Преподобни Патапије;
свети апостоли Состен, Аполос и други с њима
пост
петак 22. децембар
(9. децембар)
Зачеће свете Ане пост
субота 23. децембар
(10. децембар)
Свети мученици Мина и други с њим;
свети Јован, Деспот српски
пост
Недеља 29. по Духовима
недеља 24. децембар
(11. децембар)
Преподобни Данило Столпник
(Материце)
пост
понедељак 25. децембар
(12. децембар)
Преподобни Спиридон Чудотворац, епископ Тримитунски; пост
уторак 26. децембар
(13. децембар)
Св. Муч. Евстратије;
св. свештеномуч. Гаврило;
св. Никодим српски
пост
среда 27. децембар
(14. децембар)
Свети мученици Тирс, Левкије, Филимон, Аполоније и други с њима пост
четвртак 28. децембар
(15. децембар)
Свети свештеномученик Елевтерије;
преподобни Павле
пост
петак 29. децембар
(16. децембар)
Свети пророк Агеј;
света Теофанија царица
пост
субота 30. децембар
(17. децембар)
Свети пророк Данило;
свети преподобномуч. ђакон Авакум и игуман Пајсије
пост
Недеља 30. по Духовима
недеља 31. децембар
(18. децембар)
Свети мученик Севастијан;
свети Модест и други с њим
(Оци)
пост
Епархија врањска | Сва права задржана | Услови коришћења | Мобилна верзија | Аутор: Агенција МИ | RSS